Czas na wiosenne porządki w Twoim ogrodzie – ale od czego zacząć?

Kiedy miną przymrozki i przez kilka kolejnych dni będzie utrzymywać się dodatnia temperatura, a w dodatku w najbliższym czasie nie będzie prognozowane załamanie pogody, będzie to znakiem, że trzeba zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie, bo oto budzi się on powoli z zimowego snu. Oczywiście są takie zimy gdy ma się pełne ręce roboty, zwłaszcza gdy opadów brak i nie ma śniegu, bo rośliny, kiedy temperatury są dodatnie trzeba podlewać. Bez wątpienia początek marca, to czas gdy trzeba zakasać rękawy po zimie, ubrać swoje gumiaki i ruszyć do ogrodu. Od czego zacząć i jak zaplanować prace?

Sprawdź wszystkie narzędzia ogrodowe po zimie

Na samym początku musisz zrobić przegląd wszystkich narzędzi ogrodowych. Zatem sprawdź w jakim stanie są grabie, motyki, szpadle czy sekator. Sprawdź stan swojej kosiarki, a jeśli masz model spalinowy uzupełnij ją o olej. Niektóre narzędzia czy ostrza mogą wymagać odrdzewiania albo ostrzenia i trzeba się na to przygotować, zwłaszcza, gdy przechowywane są w nieogrzewanym składziku, gdzie może gromadzić się wilgoć. Najlepiej, gdy miejsce przechowywania narzędzi jest odpowiednio izolowane od podłoża, gdyż wtedy oszczędzasz sobie pracy przed każdym sezonem czy nawet dbasz o oszczędności w portfelu, bo w przypadku zniszczonych narzędzi, trzeba kupić nowe. Należy również sprawdzić przechowane w zimie kwiaty i sadzonki. Szczególnie dotyczy to cebulek kwiatowych, które przed zasadzeniem trzeba zaprawić w środku chroniącym przed chorobami grzybowymi. Gdy okaże się, że niestety cebulki się nie nadają, to warto odwiedzić sklep ogrodniczy cebulki-kwiatowe.pl i zakupić nowe.

Ściągnij okrywy z roślin i pozbądź się suchych gałęzi

W kolejnym kroku zajmiesz się krzewami i trawami ozdobnymi, które zostały okryte agrowłókniną na zimę. To już czas, by zdjąć zimową kołderkę i pozwolić roślinom zaadaptować się do warunków. Jeśli temperatura spada jeszcze okresowo do zera czy nawet zdarza się lekki przymrozek zwłaszcza nocą, to należy jeszcze ochronić przed tym roślinę stosując kopczykowanie. Zatem usypany kopczyk z ziemi będzie zapobiegał przemarznięciu korzeni. Bardzo ważne będzie również cięcie drzew i krzewów, a także traw ozdobnych. Te ostatnie będzie trzeba ściąć bardzo krótko, ale nie trzeba się tym przejmować, bo gdy zacznie się okres wegetacji będą rosły w bardzo szybkim tempie. Ponadto trzeba pozbyć się wszystkich suchych i chorych, wiotkich pędów drzew i krzewów. Dzięki temu roślina ma więcej miejsca do wypuszczenia nowych, a także pączkowania.

Zajmij się porządkowaniem trawnika po zimie i przygotowaniem do nawożenia

Na pewno początek marca to również czas, gdy trzeba zająć się trawnikiem. Gdy już minęły przymrozki, to można przystąpić do oczyszczenia go z gałęzi i resztek roślinnych, usunięcia chwastów, a także wertykulacji i aeracji. Pozbycie się martwego filcu jest bardzo ważne, aby trawnik mógł przyjmować więcej substancji odżywczych z nawozów, a także odpowiednią ilość wody. Pozostawienie filcu skutkowałoby gniciem trawnika. Zatem koniecznie trzeba go albo wygrabić albo zastosować wertykulator z aeratorem. Napowietrzanie jest potrzebne przed uzupełnianiem ubytków trawy, czyli sianiem nowej w pustych miejscach, a także przed pierwszym wiosennym nawożeniem. To ostatnie nastąpi na przełomie mara i kwietnia tuż po pierwszym koszeniu.

Wybierz kwiaty i sadzonki roślin jednorocznych, które możesz zasadzić już w marcu

Marzec to czas, gdy można sadzić rośliny jednoroczne, a także niektóre rośliny cebulowe. Marzec to czas, gdy można posadzić lilie w ogrodzie. To również dobry czas dla roślin dwuletnich, takich jak bratki. Warto sadzić także niezapominajki. Można zaopatrzyć się także w róże, które sadzi się właśnie na początku wiosny. Marzec to również dobry okres na sadzenie krzewów owocowych. Zatem jeśli chcesz posadzić jeżyny czy maliny, to warto to zrobić już wczesną wiosną. Pod koniec marca można wysiewać do gruntu rośliny jednoroczne, które nie mają dużych wymagań termicznych. Można tu wymienić gipsówkę czy smagliczkę, a także chabry. Ogród dzięki wszystkim zabiegom już w kwietniu i maju pokryje się pierwszymi kwiatami.

A na koniec uprzątnij taras i wystaw meble tarasowe, aby łapać pierwsze promienie słońca. W końcu przebywanie w uporządkowanym ogrodzie jest prawdziwą przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Polecane