Elegancja i wygoda – jak je połączyć w salonie?

Salon jest tym pomieszczeniem, w którym często spędzamy najwięcej czasu. Nie jest już wnętrzem stricte reprezentacyjnym, w którym jedynie od czasu do czasu przyjmujemy gości, a de facto na co dzień z niego nie korzystamy. Obecnie salon stał się bardziej pokojem dziennym, który powinien być jednocześnie elegancki i wygodny. Jak można połączyć w salonie te dwie cechy?

Podział salonu na strefy z wydzieleniem poszczególnych przez bryły meblowe lub ścianki działowe

Meble w salonie wcale nie muszą stać w jednej linii. Można wykorzystać wszelkie wnęki, a nawet postawić mebel na środku oddzielając od siebie poszczególne części pokoju. W dużym salonie jest to zwłaszcza potrzebne, bo zwykle pełni on jednocześnie funkcję jadalni czy biblioteki, a nawet pokoju gier. Poszczególne strefy można oddzielić również ścianą działową, ale nie taką klasyczną a półścianką wykonaną ze szkła, np. luksferów. W ten sposób w salonie zyska się też więcej światła. Elementem podziału może być także regał, który będzie połączony z innym stojącym przy ścianie i tworzył strefę biblioteczną.

Jak urządzić strefę jadalnianą w salonie?

Bez wątpienia w salonie często lubimy spożywać posiłki. To niestety bardzo często odbija się na wyglądzie tapicerki mebli wypoczynkowych. Jednak gdy w tym pomieszczeniu jest odrobinę miejsca, to warto wybrać do niego stół, a nawet stół rozkładany. Taki mebel jest niezwykle funkcjonalny, bo pozwoli też przyjąć gości w elegancki sposób. Warto dobrać do niego elegancki bieżnik, a także kilkuramienny świecznik czy też wazon. Design krzeseł powinien być dopasowany do stołu, choć nie oznacza to monochromatyzmu, a raczej dobranie pod względem estetycznym. Krzesła w końcu mogą być w stylu retro z rzeźbionymi nóżkami i pikowaną tapicerką, a stół na przykład biały i wykonany na wysoki połysk. Taki eklektyzm świetnie się prezentuje. Jednocześnie tapicerowane krzesła zapewniają wygodę.

Urządzamy strefę wypoczynkową w salonie – co do niej wybrać by było ergonomicznie i elegancko?

Bez wątpienia dla wielu osób w salonie najważniejsza jest strefa wypoczynkowa. Ją wyznacza miejsce postawienia kompletu wypoczynkowego. Nie zawsze bowiem w tym miejscu znajduje się telewizor, choć zwykle tak jest. Może on być zaadaptowany we wnęce, bo w ten sposób można zyskać więcej przestronności, a jednocześnie zyskuje się designerski element w salonie. Elegancki i wygodny powinien być oczywiście komplet wypoczynkowy. Tutaj można zdecydować się na wygodny narożnik, który można połączyć z fotelami, jeśli ma się wystarczająco dużo miejsca. Fotele tapicerowane wyposażone w regulowane zagłówki, a także podnóżki to kwintesencja elegancji i wygody. Ponadto trzeba pamiętać o elementach zapewniających ergonomię, ale i przytulność. Zatem o dodatkach do tej przestrzeni. Na ścianie nie może zabraknąć minimalistycznych krajobrazowych czy portretowych zdjęć. One mogą znaleźć się w antyramach, ale warto wybrać do nich także eleganckie passe partout na zdjęcie. Taki element sprawia, że odbiorca bardziej skupia się na szczegółach i może podziwiać piękno fotografii.

Strefa rozrywkowa w salonie

Poza strefą telewizyjną w salonie może znaleźć się miejsce także na strefę rozrywki. Tu może znaleźć się biurko z monitorem i konsola do gier. W ten sposób wszyscy domownicy mogą przebywać razem, a jednocześnie każdy ma dostęp do tego co lubi. Salon to także świetne miejsce na regały. A czytelnia może być akurat połączona ze strefą wypoczynkową, gdzie stoją meble tapicerowane. Obok regałów także można umieścić passe partout. Bez wątpienia nadają się nie tylko na zdjęcia, ale i piękne grafiki.

Należy pamiętać jeszcze jak ważną rolę pełni oświetlenie. To ono podkreśla charakter wnętrza, ale i gwarantuje jego funkcjonalność gdy zapada zmrok. Może być zatem kolejną kwintesencją elegancji i wygody. Można zdecydować się na lampy z abażurami ale i wybrać klosze szklane czy nawet metalowe bądź drewniane. Sprawdzą się lampy stojące w strefie bibliotecznej, sufit podwieszany nad stołem i w strefie z meblami wypoczynkowymi, a ponadto lampy biurkowe na biurku czy stoliku kawowym. Całość aranżacji mogą okrasić taśmy LED podkreślające szklane półki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Polecane