Jak przygotować się do wycieczki kamperem wczesną wiosną? Tylko sprawdzone rady!

Podróżowanie kamperem niewątpliwie jest przyjemne. Jednak trzeba przyznać, że caravaning nadal kojarzy się z miesiącami letnimi. A przecież tak wcale nie musi być. Tak naprawdę kamperem można podróżować przez cały rok, choć rzecz jasna do takiej podróży trzeba się właściwie przygotować. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić. Przedstawimy wam sprawdzone rady, dzięki którym podróżowanie wiosną będzie czystą frajdą.

Stan techniczny musi być dobry

Ale zacznijmy od początku i tutaj nie ma się co oszukiwać – planując podróż kamperem trzeba właściwie przygotować się do podróży i sprawdzić stan techniczny kampera. Wiadomo, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, ale nie można zapomnieć także o wygodzie podróży, wszak i na niej każdemu z nas zależy. Dlatego też po sprawdzeniu hamulców i podzespołów, co rzecz jasna należy zrobić u mechanika, czas sprawdzić także czy kamper jest w dobrym stanie technicznym. Wszystkie sprzęty muszą dobrze działać i co ważne pamiętajcie, że bojler do kampera jest niezbędny. W tym przypadku warto stawiać na jakość i tak naprawdę lepiej jest zapłacić więcej, ale też mieć pewność, że wszystko będzie działać sprawnie. W końcu wiosną często temperatura jest niska, a to oznacza, że brak ciepłej wody może znacząco uprzykrzyć podróż, a tego chcemy uniknąć. Nie można także zapominać, aby sprawdzić szczelność okien.

O właściwym ogrzewaniu zdań kilka

Latem nawet wieczorami czy nocami jest ciepło, zatem ogrzewanie kampera nie jest niezbędne. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wiosną. Wiadomo, że pogoda potrafi zaskakiwać i to nie zawsze na plus, a do tego noce często są bardzo zimne, zatem, aby rzeczywiście móc cieszyć się podróżą trzeba zadbać o ogrzewanie. I tutaj macie kilka możliwości. W teorii można zdecydować się na piecyk typu „koza”- przynajmniej w teorii. W USA czasami stosuje się takie rozwiązanie, ale nie ma się co oszukiwać, wymaga ono zmian i wykonania całego systemu podłączeń oraz wentylacji. Dlatego tego rozwiązania Wam zupełnie nie polecamy. Zdecydowanie większa popularnością w Polsce cieszy się ogrzewanie gazowe, bo zwyczajnie jest bezpieczne i tanie. Komora spalania jest zamknięta, a to oznacza, że powietrze, które do niej wpływa jest zawsze czerpane z zewnątrz pojazdu, a spaliny są odprowadzane. Oczywiście takie ogrzewanie wymaga stosowania butli, ale w sumie ich użytkowanie wcale nie jest trudne. Najpopularniejsze są butle stalowe, które można wybrać w wersji z kołnierzem bądź też bez. Na pewno droższe, ale też efektywne jest ogrzewanie kampera prądem. W tym przypadku musicie wiedzieć, ze takie ogrzewanie może być też zintegrowane z olejowym czy gazowym, ale może mieć też formę dmuchanego powietrza przy wykorzystaniu promiennika czy farelki.

Bojler do kampera – wybór ma znaczenie

Wiadomo, że wiosną bywa chłodno, dlatego też, jak już wspominaliśmy, bojler jest niezbędny. Dzięki niemu możecie cieszyć się ciepłym prysznicem po całym dniu, ale też szybko i łatwo pozmywacie naczynia. Jednak nadal wiele osób w kamperze nie posiada go. Na szczęście znalezienie niezawodnego bojlera do kampera wcale nie jest takie trudne. Wielkość należy dobrać pod kątem samego kampera. Na pewno należy zwrócić uwagę na materiał, który powinien nie ulegać korodowaniu. Na pewno dobrym wyborem jest model 5 litrowy. Warto też wybrać taki, który efektywnie wykorzystuje ogrzewanie gazowe. Dzięki temu same koszty eksploatacji w żadnym wypadku nie będą wysokie.

O czym jeszcze pamiętać?

Oczywiście trzeba właściwie się spakować. Na pewno ciepłe ubrania się przydadzą. Przyda się też zabranie ze sobą przekąsek na czas podróży, ale i dań, które możecie zjeść podczas postoju. Dlatego jeżeli dysponujecie dobrym budżetem, to warto pomyśleć o inwestycji w kuchenkę. Do tego dla wygody przyda się zmywarka. A poza tym należy zabrać ze sobą dobry humor. Wiadomo, że podczas każdej podróży przeżywa się wzloty i upadki – raz jest się w świetnym humorze, a raz już nie, bo dzieci ciągle marudzą. Ale jednak pamiętajcie, że wspomnienia, które zyskacie będą tylko przyjemne. Zatem nie warto się dwa razy zastanawiać nad podróżą, lecz warto już zacząć się pakować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Polecane